loading

Erkut İpek

Erkut İpek 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulun ardından girdiği Galatasaray Lisesi’nde matematiğe karşı özel bir ilgi duymaya başladı ve bunun neticesinde okulunu Matematik Olimpiyatları’nda temsil etme başarısını gösterdi. Yüksek öğrenimini yaptığı Boğaziçi Üniversitesi’nin Matematik ve Fizik bölümlerinde eğitim gördü. Üniversite yıllarında ilk ders verme deneyimlerini yaşamasıyla birlikte bu alandaki yatkınlığının farkına varıp eğitimci olmaya karar verdi ve pedagojik formasyon alarak üniversiteden hem matematikçi hem de matematik öğretmeni olarak mezun oldu.

Askerlik hizmetini tamamlamasının ardından Galatasaray Lisesi ve Saint Benoît Fransız Lisesi’nde beş yıl boyunca matematik öğretmenliği yaptı.

2000 yılında Levent semtinde kurduğu Erkut Abi Eğitim Merkezi’nde, eğitmen arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin en saygın lise ve üniversitelerini kazanmayı başaran öğrenciler yetiştirdi. TEOG, YGS ve LYS’nin yanı sıra özellikle Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı’na yönelik eğitim çalışmaları yaptı. Eğitim verdiği öğrenciler söz konusu üniversitenin en çok tercih edilen bölümlerinde her yıl listenin en üst sıralarında yer aldı.

Eğitim çalışmalarının yanı sıra Web Programcılığı, bilgi teknolojileri ve internet uygulamaları Erkut İpek’in her zaman ilgisini çekmiştir. Web sitelerinin popülerlik kazanmaya başladığı dönmede alan adları oluşturdu, siteler kurdu ve bunların pazarlamasıyla ilgilendi. Bunlardan en bilineni olan ciceksepeti.com’u 2008 yılında sattı.

Öte yandan hiç ara vermeden sürdüğü eğitim çalışmalarına teknolojiyi entegre etmek en başından beri Erkut İpek’in öncelikli uğraşı olmuştur; nitekim 1997 yılında yayına soktuğu kişisel web sitesiyle başlayan yenilikçi arayışlarını bugüne değin aynı kararlılıkla sürdürmüştür.  Gerek yurtdışı gerek yurtiçi eğitim ile ilgili paylaşımlara ulaşılabilen bu web sitesi kuruluşuyla birlikte Türkiye’nin en aktif sitelerden birisi olma özelliği kazanmıştır. Ayrıca Türkiye’nin ilk Online Tercih Robotu da ÖSYM’nin sitesinden beş yıl önce bu sitede yayınlanmaya başlamıştır. 2010 yılından itibaren Akıllı Tahta ile Online Eğitimler vermeye başlamıştır.

Bu arada Livcon’da öğrenci koçluğu eğitimini tamamlayan Erkut İpek, Bireysel Eğitim Danışmalığı’yla birlikte Öğrenci Koçu olarak da hizmet vermeye başlamıştır.

Erkut İpek, yaygın görüşün aksine, çok soru çözerek öğrenmenin gerçekleşebileceğine inanmayan bir kişidir. Ona göre, çok soru çözme yöntemi ancak öğrenilmiş konuyu pekiştirmek için kullanılabilir. Bloom Taksonomisi’ndeki kavrama ile uygulamanın sırasını değiştiren kavramadan soru çözme yönteminin, algısı kapalı ezberci bireylerin yetişmesine zemin oluşturduğunu düşünmektedir. Oysaki eğitimde esas olan, olması gereken bireyin konuyu kendi kendine kavrayabilme becerisini kazanabilmesidir. Zira eğitimcilerin görevi öğretmek değil ancak öğrenme sürecinde gençlere eşlik edebilmektir…

Erkut İpek matematikçi kimliğinden gelen bir özelliğin gereği, önce problemleri tespit edip sonra çözmeye odaklanır. Öğrencilerin tüm zamanlarını derse ayırıp başarılı olamamalarının sebebinin, motivasyonun yanı sıra sınav sisteminden de kaynaklandığını düşünmektedir. Küçük yaşlardan itibaren çoktan seçmeli sorularla çalışmaya alışan çocuklar konuyu kavramak yerine şıklar arasından soruyu çözmeye odaklanarak esas amaçlarından uzaklaşmaktadırlar.

Erkut İpek 30 yıllık bir eğitimci, bir matematikçi ve teknolojiye meraklı birisi olarak işte bu sorunlara çözüm getirebilecek projeler geliştirmeye çalışıyor. İnternet üzerinden ücretsiz ders videoları yayınlıyor ve altyapısını kendi kurduğu bir sistemle online olarak dersler anlatıyor.

Bütün bunların yanı sıra, Türkiye’de yine bir ilk olan Bakalorya Mobil Sınav Uygulamasını bu yıl hayata geçirdi. Öğrencilerin çoktan seçmeli soruların yanında açık uçlu sorularla ölçüldüğü, her sorunun video çözümüne ulaşılabilen bu online uygulamanın geliştirme ve içeriğini zenginleştirme çalışmaları hiç durmadan devam ediyor.

Şu sözler Erkut İpek’in eğitim anlayışını çok güzel özetlemektedir: “İlk başta tezat gibi görünse de, bana ilham veren, eğitimime katkı sağlayan her zaman öğrencilerim olmuştur. Eğitimin çok hızlı kabuk değiştirdiği bu dönemde de bu aynen devam ediyor…”